به زمین خواری و تصرف اراضی ملی در تهران رسیدگی می شود


فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران با اشاره به اینکه برخی تصرفات اموال جزو موارد استثناست و نمی توانیم وارد آن شویم، گفت: بیشتر مواردی که متوجه شدیم مرتع سازی، روستاسازی و زمین است. از تغییر استفاده کنید

به گزارش ایسنا، به مجموعه اعمال متقلبانه و غیرقانونی افراد، سازمان ها و گروه هایی که منجر به تصرف و غصب اراضی عمومی و منابع طبیعی می شود، زمین خواری می گویند. زمین خواری یکی از بارزترین انواع تصرفات غیرقانونی اراضی ملی است که وقوع آن در کشور می تواند مربوط به منابع طبیعی باشد.

موارد زیادی از زمین خواری در چهار منطقه تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان تهران مانند خجیر، جاجرود و شمیرانات و … گزارش شده است. طبیعی در استان تهران دنبال می شود.

سرهنگ احمد ناصری نیکو در گفت وگو با ایسنا بیانیه نحوه برخورد با زمین خواری بر اساس تبصره ذیل ماده 55 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی و مراتع، «کسی که منابع ملی موضوع ماده (1) قانون ملی شدن جنگل ها را غصب کند به یک حبس تأدیبی سه سال قبل محکوم می شود. ” خواهد شد.» به این موضوع رسیدگی می‌شود، اما نمی‌توانیم وارد استثنا شویم، طبق ماده 690 قانون مجازات اسلامی، هر فردی که موجب تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی شود، قانون با صدور حکم با این افراد برخورد می‌کند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران درباره روند مبارزه با زمین خواری و اقداماتی که باید در این زمینه انجام شود، گفت:

وی افزود: بیشتر مواردی که رسیدگی می شود مربوط به ساخت و ساز در مراتع، ساخت و ساز خانه و تغییر کاربری است و نه تصرف اراضی ملی.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران در ادامه بیان کرد: گزارش ساخت و ساز و تغییر کاربری برای ما ارسال و بررسی می شود. بسیاری از این موارد مربوط به تغییر کاربری جهاد کشاورزی است که ما به آن می پردازیم اما برخی موارد نیز استثنا هستند و حق ورود نداریم.

وی ادامه داد: در مواردی که حق عضویت در آنها را نداریم جهاد کشاورزی را اعلام می کنیم و اقدامات و نتایج لازم را به این وزارتخانه واگذار می کنیم.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران درباره اقدامات انجام شده برای حفاظت از اراضی ملی در برابر زمین خواری بیان کرد: موارد را بدون اتلاف وقت و با استناد به تبصره ذیل ماده 55 در اراضی ملی اعمال خواهیم کرد. .

ناصری نیکو در پایان درباره آمار اقدامات انجام شده برای جلوگیری از زمین خواری در سال گذشته، تصریح کرد: در سال 1400، 288 فقره زمین خواری در زمینی به مساحت 399 هکتار تشکیل شده است. 161 مورد در زمینی به مساحت 285 هکتار ثبت شد. اجرا شد و تبصره ذیل ماده 55 قانون می باشد. بهره برداری و حفاظت از منابع طبیعی و مراتع 243 زمین خواری به مساحت 116 هکتار انجام شد.

انتهای پیام


منبع

مطلب پیشنهادی

روسیه سفیر یونان را احضار کرد/ هشت دیپلمات یونانی را از مسکو اخراج کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در اعتراض به تصمیم دولت یونان برای ارسال سلاح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.